Најголема плата зема Спасовски за 100 денари поголема од Ковачевски: Еве колква плата земаат министрите

t

Владата ги објави платите на премиерот Димитар Ковачевски, нeговите заменици и министрите во владата.

Ковачевски има плата 88. 260 денари нето, а од министрите со највисоки примања е министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски кој месечно добива 86.324 денари.

На сите министри основната плата им е 65.026 денари.

Од вицепремиерите највисока плата има Славица Грковска 73.045 денари, потоа вицепремиерот Фатмир Битиќи со нето плата од 71.762 денари.

Нешто помала плата зема Артан Груби и тоа 70.478 денари а додека Бојан Маричиќ помеѓу вицепремерите котира најниско со плата од 69.197 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гласачките ливчиња за изборите на 20 август…

ДИК ги усвои измените на финансискиот план,…

До крајот на неделата се очекува разрешница…

Нема простор за паника, бидејќи не се…

Штипјани реагираат на бучава од мотоцикли, надлежните…

\Група малолетници со своите мотоцикли низ штипските…

Фатен дрвокрадец во Ресенско

Полициски службеници од полициската станица Ресен и…

Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и…

Испораките на рускиот гас до Европската Унија…