Најмалку 17 повредени во судир на два воза во Италија

t

Најмалку 17 лица се повредени во судир на два воза на италијанската пруга Болоња-Римини во областа Фаенца.

Според првичните информации нема потешко повредени. Сообраќајот во таа делница е запрен, а се судриле регионален воз и Freccia Rossa, пишува италијанскиот Corriere di Bologna.

Сообраќајната несреќа се случила вечерва во 20:20 часот, а возовите се судриле со мала брзина. Засега не е позната причината за судирот, а на местото на несреќата интервенирале возила на итната помош и пожарникари.

Според фотографиите од местото на настанот, возовите не излетале од шините, оштетени им се предните делови.

„За среќа, повредените беа добро и никој не претрпе сериозни последици. Ударот беше релативно слаб“, коментира градоначалникот на Фаенца, Масимо Исола.

Едно лице е пренесено во болница, додека на останатите 16 им била укажана лекарска помош на местото на настанот. Машиновозачите не се повредени.

Во тек е истрага, по што треба да се знаат повеќе детали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку 17 повредени во судир на два…

Најмалку 17 лица се повредени во судир…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Кривата кула во Италија се соочува со…

Една од „кулите близначки“ на Болоња од…

Мелони во Србија на средба со Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде…

(Видео) 50 полицајци повредени за време на…

Околу 50 полицајци се повредени како последица…