Објавено на:

Најнови информации од шпионите: Русија ќе ја нападне Украина кон крај на февруари

t

Застрашувачките руски сили ќе бидат подготвени да извршат инвазија на Украина во втората половина на февруари, тврди Естонија, отфрлајќи ги проценките на западните официјални лица и медиуми дека може да се очекува упад на почетокот на оваа недела.

Во изјавата во вторникот, надворешната разузнавачка служба на земјата-членка на НАТО се осврна на тоа кога веруваат дека Москва потенцијално би можела да нареди офанзива.

„Во нашата проценка, руските вооружени сили се подготвени да започнат целосна воена операција против Украина од втората половина на февруари“, се вели во известувањето. „Откако ќе се постигне воена подготвеност, потребна е само политичка одлука за започнување на операцијата“.

Според одделот, од есента до почетокот на 2022 година, Москва „мобилизирала 150.000 мажи на украинската граница, распоредувајќи единици и капацитети од сите нејзини воени области, вклучително и од Далечниот Исток, и од сите 12 армии. Ова е единственото најголемо воено засилување од страна на Русија во изминатите 30 години“.

Оценката на Талин доаѓа откако западните официјални лица и медиуми објавија дека Москва би можела да даде зелено светло за офанзива на 15 или 16 февруари. Британскиот таблоид The ​​Sun во вторникот напиша дека „масовен ракетен блиц и 200.000 војници“ ќе ја чека Украина на почетокот часа од средата наутро, според американското разузнавање. Меѓутоа, штом овој прозорец помина, медиумот ја преформулираше нивната статија за да тврди дека нападот може да дојде „во секое време“.

Министерството за одбрана на Москва во вторникот објави дека нејзините војници ги завршиле вежбите за обука во Белорусија, блиску до Украина, и веќе почнале да се подготвуваат за нивно повлекување. Сепак, голем број личности на Западот останаа неубедени во повлекувањето на војниците, при што британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека изворите од „разузнавањето“ навестуваат дека инвазијата сè уште може да биде на картата.

Кремљ постојано негираше дека има какви било планови за инвазија на својот сосед и се обиде да добие безбедносни гаранции кои би го отфрлиле проширувањето на НАТО и би поставиле ограничувања за поставување ракети. Москва, исто така, инсистира на тоа дека блокот треба да се воздржи од воена активност на територијата на поранешните држави од Варшавскиот пакт кои се приклучија по 1997 година. Естонија се приклучи на редовите на НАТО во 2004 година.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека воената фракција ја измамила Москва со лажни изговори дека нема да се пресели во просторот оставен по падот на Советскиот Сојуз. „Ниту една педа на исток, ни рекоа во 1990-тите, и погледнете што се случи – не измамија, жестоко и бесрамно“, забележа тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Во иднина нема да има политички,…

Во иднина нема да има граници меѓу…

Зеленски не исклучува повлекување на украинските војници…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, не исклучува повлекување…

Путин ја пречека американската амбасадорка со сите…

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини Соединетите…

Мотив повеќе пред баражот со Украина, РФМ…

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија…

Германскиот вицеканцелар: Германија не смее да стане…

Германскиот вицеканцелар и министер за економија Роберт…