Објавено на:

Неизвесност и тензии на Австралија Опен: Медведев ќе игра во финале со Надал

t

Рускиот тенисер Данил Медведев се пласираше во финалето на Австралија опен откако го победи Гркот Стефанос Циципас во четири сета – 6: 7, 6: 4, 4: 6, 1:6.

Вториот светски рекет во неделното финале ќе се сретне со Рафаел Надал, кој го елиминира Италијанецот Беретини.


Русинот покажа подобра игра и зрелост, добивајќи го првиот сет по драмата и тајмбрејкот.

Во вториот доживеа пад, а бесот го истури врз судијата обвинувајќи го својот ривал за коучинг.

Сепак, Медведев се консолидираше и успеа да ги реши третиот и четвртиот сет во своја полза.

Во случај да го освои Австралија опен, Данил ќе скокне на врвот на АТП листата на местото на Новак Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Манасков и Веспрем против Келце на Ф4,…

Денеска во Виена беа извлечени полуфиналните двојки…

Спречен инцидент во Бутел на ракометен натпревар,…

„На 22.05.2022 околу 18:15 часот во спортската…

Гореше небото над Белград, а еве и…

Навивачите на Црвена Звезда ја прославија 33.…

Милевски го објави списокот со фудбалери за…

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски,…

Бугарски лудории: Газдата влезе на терен да…

Екипата на Царско Село испадна од Првата…