Некои граѓани со години не плаќаат данок на имот, ова нема да продолжи

t

Во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, вели дека состојбата ќе се консолидира. Биле дозволувани многу работи кои не би смеело да се дозволат. Голем број на обврски да останат не наплатени.

Таа истакна дека „Тоа е една од најголемите причини зишто граѓаните се чуствуваат дека немаат никаква правна сигурност во оваа држава. Ако вие знаете дека вие плаќате повеќе а вашиот комшија плаќа помалку или пак не плаќа воопшто, се чуствувате како тој да е во некоја повластена ситуација, а тоа е и она што влијае на средствата кои што се прибираат во буџетот, затоа и беше во мерките за првите 82 дена, промена на начинот на однесување во делот на наплата на средствата и процената на данок на имот, затоа што таму можевме да видиме дека има процени кои што не се ревидирани години наназад, а требало да бидат ревидирани секоја година“.

„Состојбите во градот се менуваат, некои делови се градат, некои се развиваат инфраструктурно, таму не се пресметале, не се ревидирале.“ – Заклучи градоначалничката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНИЈО! СКОПЈЕ Е ЕВРОПСКА…

Градот Скопје стана Европска престолнина на културата…

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен превоз

Во пресрет на почеток на академската 2023/2024…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…

Крлежи носители на Конго-кримска хеморагична треска пронајдени…

Во скопскиот регион се откриени крлежи кои…

Оваа сабота “Стела” на филмската вечер на…

Филмска вечер на отворено со филмот „Стела“…