Објавено на:

Нема милост во војна? Русите разнесоа цел брод за да спречат евакуација на водачите на “Азов”

t

Руската армија го спречи обидот за евакуација на водачите на „Азов“ од Мариупол по морски пат, информираат од руската армија.

Киев се обидел да ги евакуира водачите на украинските нацисти по море, но руските сили отвориле оган врз бродот и намерно ги спречиле, соопшти руското Министерство за одбрана.

Како што изјави на брифингот со новинарите претставникот на Министерството, генерал-мајор Игор Конашенков, украинскиот шлеп „Апачи“ го смени курсот и се обиде да упадне во блокираното пристаниште Мариупол со намера да ги извлече милитантите.

Тие одржуваа радио врска со некој на копно каде што можеше да се забележи сигнален оган. Екипажот одбил да воспостави контакт, не успорил по предупредувачкиот истрел, па руските сили отвориле артилериски оган.

Бродот бил погоден откако избувнал пожар. Екипажот потоа одговори на повиците и потврди дека се подготвени да ги исполнат барањата. На бродот нема повредени. По пребарувањето, бродот е однесен во пристаништето Јејск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…