Објавено на:

Нема мир: Нов силен земјотрес во Турција

t

Земјотрес со јачина од 4,2 степени е регистриран денеска во областа Коња во централна Турција, соопшти владината Дирекција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Според податоците на АФАД, земјотресот е регистриран во 2 часот и 14 минути, а епицентарот бил во градот Кулу, кој се граничи со областа Анкара. Неговата длабочина била 7,86 километри.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните области.

Нема извештаи за штети или повредени.

Земјотресот во областа Коња загрижи многумина, бидејќи областа не е меѓу познатите сеизмички зони, објавија турските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Разрешената директорка Бесија Иљази доби кривична

На 12.07.2024 Одделот за сузбивање на организиран…

Кривична пријава за поранешната в.д. организациска директорка…

Кривична пријава е поднесена против поранешната организациска…

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека…

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кажа дека премиерот…

Зеленски: Не чекајте ноември да и помогнете…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските…

Трамп: Бајден нема да се повлече од…

Поранешниот претседател на САД и републикански претседателски…