Неофицијално: Мендух Тачи и уште двајца пратеници од Европскиот фронт ќе гласаат за измените на ЗОРОДУ

t

Неофицијално Мендух Тачи и уште двајца пратеници од турска националност од Европскиот фронт, ќе гласаат за измените на Законот за организација и работа на државната управа, дознава Инфомакс.

Во тек е седницата на која трае расправата по предлог-измените на ЗОРОДУ, за кои се потребни 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство.

Претходно беа објавени информации дека Европскиот фронт по средбата меѓу претставници на пратеничките групи на Европскиот фронт и ВМРО-ДПМНЕ се договориле за гласање на измените, по што Европскиот фронт треба да се да формира ад хок комисија со Претседател предлог на опозицијата, којашто ќе ја следи правичната застапеност на сите етнички заедници во органите на државната управа и за својата работа два пати годишно ќе го информира Собранието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ: Таравари ја остави Општина Гостивар со…

Ваљбон Лимани е избран за вршител на…

Костадиновска Стојчевска: Сè погазија, до пладне мандатарот…

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во…

Ахмети: Кој ќе го заборави минатото, ризикува…

За Али Ахмети, претседател на Демократската унија…

Сиљановска повторно се правда: Претседателот не можел…

Став од Кабинетот на Претседателката Гордана Сиљановска…