Објавено на:

Нервоза во Вашингтон: Путин подготвил одмазда за бродот „Москва“

t

Пентагон призна дека им помогнале на украинските воени сили да го потопат бродот „Москва“, а меѓународната заедница се плаши дека рускиот претседател Владимир Путин ќе се одмазди.

„Москва“ беше гордост на руската флота, а потона на 14 април откако ја погодиле два проектили „Нептун“.

Ова беше голем удар за Русија, а Кремљ објави дека бродот потонал затоа што бил оштетен во експлозија на муниција, додека притоа настрадале 40 луѓе и 100 се повредени.

„Ен-би-си“ објави дека нападот се случил откако украинските воени сили добиле информаци од американските разузнавачки служби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…