Објавено на:

Нетанјаху се враќа на власт во Израел?! – „Деновите на коалицијата се избројани“

t

Тесното мнозинство на Нафтали Бенет во Кнесетот се распадна откако клучниот член на неговата партија Јамина поднесе оставка за да ја напушти 8-партиската коалиција со 60 места, еднаква на пратениците на опозицијата.

Идит Силман служеше како претседател на коалицијата, но се повлече поради одлуката на министерот за здравство Ницан Хоровиц да им дозволи на болниците да дозволат квасен леб за време на Пасха – што ја нарушува еврејската традиција.


Јамина сега има само 5 места, а поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху – кој ги повика другите десничарски политичари „да ја донесат вистинската одлука“ и да се приклучат на неговите редови – бара уште едно место за да формира своја коалиција без да има потреба од избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го шокираше Балканот: Големи се шансите…

Во изјава за ТВ Прва, претседателот на…

Билд: Цените во Германија растат, а тежините…

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но…

Финска официјално аплицира за членство во НАТО

Претседателот на Финска, Саули Нинисто изјави дека…

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Русија ја национализира фабриката „Рено“ повторно ќе…

Русија ја национализираше големата фабрика што му…