Не е за секого криза: Собранието набавува мобилни, само за претплата ќе потрошат 200 илјади евра

t

обранието потпиша договор на крајот на јануари годинава со Македонски Телеком кој ќе трае две години. Набавува 270 мобилни линии со неограничени разговори и интернет по цена од 497 денари месечно, пишува ММС.

Пратенците во македонското собрание ќе се подноват со нови мобилни, а претплатата за телефоните македонските граѓани ќе ги чини 192.000 евра за две години односно околу 100.000 евра годишно.


Покрај неограничени разговори дома и неограничен интернет, пратениицте во пакетот имаат и бесплатни разговори со ограничено времетраење и во интернационални мрежи, СМС пораки, како и роаминг. Покрај ова „Македонски Телеком“ треба да му обезбеди на Собранието и субвенции од 72.000 евра за набавка на нови мобилни за 270-те линии од првиот тарифен модел, и за 120 за тој за тарифниот модел за пратениците.

Последниот договор на Собранието за мобилна телефонија беше пред две години, исто со „Македонски Телеком“ на истата сума од 192.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Западен Балкан погоден од економска криза

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел,…

Земјите од ЕУ не успеаја да се…

Брисел се надеваше дека ќе постигне договор…

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов…

Надворешните министри на Австрија и Естонија во…

Топалов: Нема напредок во мешовитата историска комисија…

На последниот состанок на Мешовитата бугарско-македонска комисија…

Скок на цената на пченицата на светските…

Цените на пченицата годинава пораснаа за околу…