Објавено на:

Не знаат што сакаат? ЕУ воведува санкции за три руски нафтени гиганти ама се’ уште ќе купува нафта од нив

t

ЕУ воведува нови санкции за три руски нафтени гиганти.

Европската унија се подготвува да воведе нови санкции против руските нафтени компании Роснефт, Транснефт и Гаспромњефт, но ќе продолжи да купува енергија од нив, пренесоа западните медиуми, повикувајќи се на извор во ЕУ.

Три руски компании се очекува да се соочат со забрана за инвестирање што ќе ги замрзне финансирањето на нивните развојни проекти за истражување и експлоатација на сите видови горива од извори на ЕУ.

Сепак, според изворите на агенцијата, многу влади на ЕУ побарале да се направи исклучок што ќе им овозможи на компаниите од ЕУ да продолжат да купуваат нафта од Русија.

Како што објасни агенцијата, ова барање доведе до забавување на воведувањето на новите санкции, кои првично требаше да бидат одобрени во недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…