Не издржа ни два дена: Владата го повлече законот за декларативна промена на полот!

t

Владата одлучила да го повлече законот за промена на полот кој веќе е во Собрание, потврдува за ТВ21 првиот вицепремиер Артан Груби.

Измените на законот за матична евиденција, меѓу другото, предвидуваше лице да може да го промени својот пол само со изјава на нотар и требаше утре да се најде пред пратениците на Комисијата за политички систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити повторно пуши во Влада: Никој не…

Вицепремиерот Изет Меџити повторно неуспешно се обидува…

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

(Видео) За лошата состојба со пожарите да…

Состојбата со пожарите низ државата е алармантна…

(Документи) Има ли „маж“ во ОЈО кој…

Треба талент да имаш... Како со професорска…

Грците да не се секираат, „северна“ си…

Грците да не се секираат, „северна“ си…