Не’ пофали и Европската Комисија: Пописот е големо достигнување

t

Европската Комисија го поздрави пописот во Македонија нарекувајќи го големо достигнување, извести дописничката на МИА од Брисел.

По објавувањето на резултатите од пописот, портпаролката на Европската Комисија, Ана Писонеро, за МИА изјави дека Комисијата го поздравува пописот, спроведен првпат од 2002 година.

– Ова е големо достигнување: обновени податоци за населението се суштински за планирање и имплементирање на соодветни социјални, демографски и економски политики за бенефит на сите граѓани, изјави Писонеро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Коцарев: Да се соочиме со реалноста дека…

Треба да се соочиме со реалноста дека…

Една битка добиена: Стразбур ги отфрли амандманите…

Амандманите на бугарските пратеници Александар Јорданов и…

Добро утро со Инфомакс: Те барам во…

Можеби не сме многу на број, не…

Ковачевски и Ердоган разговараа за економската соработка…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна и…

Република Македонија протера Албанец! Ова се деталите

На 05.10.2022 на ул„Маршал Тито“ во Кичево,…