Никој не очекуваше: Индустриското производство на Русија зголемено за 3% во споредба со истиот период лани

t

Индустриското производство во Русија во март 2022 година се зголеми за 3,0% (во споредба со истиот период во 2021 година), јавуваат руските медиуми.

Во однос на февруари 2022 година, растот е 9,9%. Генерално, во првиот квартал од 2022 година, индустриското производство се зголеми за 5,9% во однос на периодот јануари-март 2021 година.


Зголемено е производството на лекови (+ 46,8%), компјутери (+ 14,5%), машини и опрема (14,4%) и други стоки и услуги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…