Објавено на:

Ништо од можното примирје со Украина: Разговорите во Елисејската палата со нула резултат, Русија не се противи САД да се вклучат во преговорите

t

Париската средба во т.н „Нормандискиот формат“ не доведе до значителен напредок во решавањето на украинската криза, но главните резултати вклучуваат договор за „безусловно“ прекин на огнот во Донбас, потврда дека Минските договори остануваат основа за работа во овој формат и најавата дека нова средба ќе се одржува две недели во Берлин.

Сепак, многу прашања поврзани со воспоставувањето на мирот останаа нерешени и по осум часа преговори меѓу „нормандската четворка“, чија цел е да помогне да се стави крај на долгогодишниот конфликт во источна Украина и да се запре братоубиствената војна.

Коментирајќи го состанокот на политичките советници на лидерите на Русија, Украина, Германија и Франција во Елисејската палата во Париз, рускиот политиколог Максим Жаров наведува дека решавањето на украинското прашање и деескалацијата во Донбас ќе биде тешко бидејќи Украина упорно одбива да строго ги исполнува своите обврски од Минските договори, кои се единствениот начин да се регулира состојбата во таа земја.

„Како што рече заменик-шефот на руската администрација, претседателот Дмитриј Козак, резултатот од преговорите е речиси нула. Очигледно е дека сè останува исто, бидејќи Украина одбива да ги почитува Минските договори.

Киев се обидува да ги толкува и толкува на начин што ќе најде изговори за непочитување на обврските од тој договор. Во таа насока, беше земен двонеделен „тајм-аут“ во кој страните уште еднаш ќе ги разгледаат договорите од Минск и на следниот состанок повторно ќе разговараат за разликите што постојат околу нивното спроведување. Тоа, всушност, значи дека повторно ќе бидеме во ќорсокак, исто како и по овие преговори“, рече Жаров.

Киев ги саботира договорите од Минск Дмитриј Козак, главниот руски преговарач на состанокот во Елисејската палата, ги опиша преговорите во Париз како „тешки“ и ги нарече „инвентар на различни толкувања на договорите од Минск“. Според него, страните се согласуваат дека има мали шанси „нормандскиот формат“ да игра значајна улога во решавањето на конфликтот во источна Украина се додека има несогласувања во толкувањето на Минските договори. исклучоци, без селективна примена од овие договори.

Во исто време, рече тој, страните се согласија целосно да ги поддржат мерките за зајакнување на прекинот на огнот од јули 2020 година, без оглед на разликите околу другите прашања поврзани со спроведувањето на договорот од Минск. Тој нагласи дека примирјето според договорот мора да се почитува „со збор и дух“.

Елисејската палата соопшти дека учесниците на состанокот во Париз остануваат посветени на ублажување на сегашните несогласувања во идната работа. Дополнително, се разговараше за важноста на Трилатералната контакт група и нејзините работни групи со цел интензивирање на активностите за брз напредок во имплементацијата на Договорот од Минск.

Козак напомена и дека се игнорираат сите важни иницијативи на републиките во Донбас. Тој смета дека нема смисла да се врши притисок врз украинските власти, бидејќи тие самите мора да ја разберат потребата од спроведување на договорите од Минск и да се стави крај на конфликтот во сопствената земја.
Но, политикологот Максим Жаров не очекува значителен напредок и по средбата на „норманската четворка“ во Берлин.

„Мислам дека ништо не може да се случи во преговарачкиот процес. Ситуацијата во Донбас може да се влоши. Гледаме дека тензиите растат – војската се собира, оружјето се влече. Така што, за жал, тука нема преговарачки процес, особено во „нормандскиот формат“.

Судејќи според многу оптимистички коментари на украинската страна, овие преговори и се потребни на Украина за да и покаже на јавноста дека нејзините надворешни партнери сè уште разговараат со Зеленски во екот на сериозната политичка криза што се случува во Украина. Значи, сето тоа е во корист на администрацијата на Зеленски“, оценува Жаров.

Тој потсетува на зборовите на Козак дека Донбас се обидува да ги почитува минските договори, презентирајќи многу различни важни иницијативи, патокази, нацрт-закони, предлози за примирје, предлози за размена на затвореници, предлози за отворање контролни пунктови и слично, но дека сите го игнорираат само затоа што дека овие предлози доаѓаат од Донбас.

Од друга страна, посочува Жаров, Киев се обидува да го саботира процесот на спроведување на договорите од Минск.

„Ако се земе предвид промената на германската влада, претстојните претседателски избори во Франција и фразата на Козак дека републиките од Донбас неуспешно се обидуваат да го исполнат Договорот од Минск, а ништо не мрда, тогаш јасно е кому му одговара овој формат. ” Во принцип, никому не му треба, освен Украина, која го користи за да го одложи спроведувањето на договорите од Минск“.

Дали Америка ќе се приклучи на „нормандската четворка“?

Зборувајќи за можното учество на САД во решавањето на конфликтот во Украина, Жаров потсетува на ставот на Москва дека Русија ќе ја поздрави помошта на САД, бидејќи Вашингтон има одлучувачко влијание врз властите во Киев.

Исто така, Русија не се противи на учеството на САД во нормандискиот формат, но Франција и Германија се залагаат да го задржат форматот во формата во која што постои во моментов.

„Мислам дека тука би помогнал трилатералниот формат Русија-САД-Украина, бидејќи можеме со сигурност да кажеме дека Германија и Франција нема да направат ништо конкретно без американски инструкции.

Значи, можеби со ваков трилатерален формат работите би се тргнале од мртва точка, но генерално одамна се зборува дека треба нешто друго – договор или договор што страните би го разбрале недвосмислено. „Сите негови одредби не треба да бидат двосмислени, како што е сега случајот со договорите од Минск, кои Украинците заедно со САД успеваат да ги поништат за да не бидат спроведени“, рече Жилин.

Да потсетиме, украинските власти во април 2014 година започнаа воена операција против Народните републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година. Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас, меѓу другото, се разговара и во контакт групата Минск, кој од септември 2014 година усвои три документи со кои се регулираат чекорите за деескалација на конфликтот.

Сепак, и по договорот за примирје меѓу конфликтните страни, се уште има размена на оган.

„Нормандискиот формат“ на преговори за Украина започна во јуни 2014 година. Тогаш, за време на прославата на 70-годишнината од слетувањето на сојузничките трупи во Нормандија, лидерите на Германија, Русија, Украина и Франција за првпат разговараа за решавање на конфликтот во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…