Новата провокација на Курти може да доведе до вжештени односи со Белград – на потег e ОБСЕ

t

Најавата на властите во Приштина дека Србите на Косово и Метохија ќе можат да гласаат на референдум на 16 јануари по пошта или во канцеларијата за врски, што е типичен начин за гласање на дијаспората, е уште една во низата провокации од Албин Курти, вели за Спутник политикологот д-р Дејан Вук Станковиќ.
Станковиќ посочува дека загрижува што за сето тоа молчи ОБСЕ, која според постоечките договори е задолжена за сите изборни процеси кои се однесуваат на Србите на Косово и Метохија .

„Имам впечаток дека Курти сака да го преземе изборниот процес кој се однесува на Србите, за Косово да дејствува целосно независно по тоа прашање. Проблемот е што никој од ОБСЕ не се жали на најавите на Курти. Ако ОБСЕ ја напушти Приштина да го организира гласањето на Србите за референдумот, тоа значи дека оваа организација, со тоа што не го спречи Курти, застана во неговиот стан и му помогна политички да ја реализира својата националистичка агенда“, смета д-р Станковиќ.
На тој начин, ОБСЕ, доколку не учествува како досега во организирањето на изборниот процес, што би им овозможило на Србите да го остварат своето право и да гласаат на референдумот во недела, станува соучесник на Курти и неговата политика и ќе ги сноси последиците.
Дополнително, Станковиќ предупредува, доколку тоа се случи, дополнително ќе се усложнуваат односите меѓу Србите и Албанците и секако преговарачкиот процес.
„Всушност, ова покажува дека Приштина воопшто не е подготвена да разговара, туку дека по секоја цена сака да го постигне она што го сака, а тоа е Србија да ја признае независноста на Косово“, посочува Станковиќ.

Станковиќ забележува дека ова е нов момент, имајќи предвид дека сите претходни изборни настани организирани од Белград можеа да се одржат на Косово и Метохија во српските заедници.
„На овој начин Курти ги стеснува политичките права на Србите и испраќа многу опасна политичка порака која треба да се сфати како опасна провокација, слична на оние провокации кои не само реторички, туку и практично се на штета на Србите кои живеат на Косово и Метохија“, рече нашиот соговорник.
Белград очекува ОБСЕ и амбасадорите на земјите од Квинте да влијаат на Курти да се однесува рационално, истакнувајќи дека кога Приштина има избори, тие избори не би биле легитимни без учество на српскиот народ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија формираше работна група што ќе го…

Владата на Србија формираше Работна група за…

Уапсен е и братот на еден од…

Последните информации од Вишото обвинителство во Зајечар…

Вучиќ: Србија ќе им се спротивстави на…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти денеска…

Жителите на Бор палат свеќи за малата…

Жителите на Бор вечерва палат свеќи и…

Харадинај: Одлуката за укинување на динарот му…

По повод денешната рунда од дијалогот во…