Објавено на:

Новата шефица на Европарламентот за Македонија: Предлого чекавме

t

Новоизбраната претседателка на ЕП Роберта Мецола за бугарските медиуми ги коментира односите меѓу Бугарија и Република Македонија и најавува дека ќе се вклучи во барање излез од ситуацијата меѓу Скопје и Софија.

„Во тој поглед се придржувам до ставот на мнозинството од Европскиот парламент и мојот јазик нема да се разликува од моите претходници. Но, треба да најдеме излез од оваа ситуација, предолго чекавме. Ќе се обврзам и ќе зборувам до сите колеги, да видиме што може да се направи“, рече Мецола.

Мецола доаѓа од Малта а е дел од Европската народна партија. Ниту една од бугарските партии на власт не е дел од европската десница.

Најмладата претседателка на ЕП вчера дојде на чело на европскиот законодавен дом по смртта на нејзиниот предходниот Давид Сасоли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ТЕНЗИИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Запалени се…

Тензично во и надвор од албанскиот парламент,…

Стерјовски: Како Македонци бараме загарантирано место во…

Лидерот на единствената македонска партија, Македонска алијанса…

Речиси 8.000 мигранти илегално влегле во Словенија…

Предлогот за формирање нови центри за азил…

(Видео) Израел го демолираше парламентот во Газа…

Израелските војници во средата ја уништија зградата…

Мецола: Да не го оттргнуваме вниманието од…

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола денеска…