Нова варијанта на ковид во Франција, досега зaразени 12 лица

t

На југот на Франција 12 лица се заразени со засега непозната варијанта на корона вирусот, јавуваат локалните медиуми во Марсеј.
Се вели дека нултa пациентот е повратник од Камерун, и затоа експертите претпоставуваат дека потенцијалниот, нов вид може да потекнува од оваа централноафриканска земја. Новиот вид е откриен од експерти од Универзитетската болница во Марсеј, а привремено го добил името B.1.640.2.
Во прелиминарната студија, експерти од француската влада идентификуваа 46 мутации во варијантата и изјавија дека новата варијанта би можела да биде позаразна од оригиналниот вид, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…

Француското разузнавање бара откажување на церемонијата за…

Генералниот директорат за внатрешна безбедност на Франција…

По нападот во Москва, Франција го покрена…

Француската влада го покрена нивото на тревога…

Франција го казнила Гугл со 250 милиони…

Француското тело за набљудување на конкуренцијата во…

Француски политичар: Армијата да ја одбие наредбата…

Лидерот на француската партија „Патриоти“ и кандидат…