Нова влада Црна Гора, прва одлука на премиерот Милојко Спајиќ ќе биде датумот за попис

t

Парламентот на Црна Гора рано утрово, по седницата која траеше цела ноќ, ја избра Владата на премиерот Милојко Спајиќ.

Владата ја поддржаа 46 пратеници од Движењето Европа, партијата на неодамна распуштениот проруски Демократски фронт (ДФ), Демократите, Социјалистичката народна партија и албанските национални партии.

Против беа 19 пратеници од опозицијата.

Црногорскиот премиер во заминување Дритан Абазовиќ изјави дека е привилегија да се биде на чело на својата земја, а намерата на мандаторот Милојко Спајиќ е „да ја задолжи земјата и да земе дел“.

Една од причините за одржување на ноќната седница, што е невообичаена практика, беше до утрото да се гласа за Владата, за да може денеска да ја одржи првата седница и да донесе одлука за одложување на пописот.

Пописот требаше да започне в среда на 1 ноември. Опозицијата се закани со бојкот, сомневајќи се во неговата регуларност и побара одложување за шест месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МАЕИ разочарани од одговорот на писмата за…

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Лидерот на опозицијата во Израел му порача…

Премиерот мора да биде заменет со стабилна…