Објавено на:

Нова дpaма во Австралија: Бил позитивен ама го пуштиле да игра, целта е да си боцнат

t

Рускиот тенисер Андреј Рубљев со максимален резултат го совлада Рикардас Беракнис во второто коло на Австралија Опен.

Петтиот играч на светот во следното коло го очекува дуел со Марин Чилиќ, а по триумфот против Литванецот зборуваше за опоравување од коронавирусот.

На Рублев му се слошило непосредно пред почетокот на првиот Грен слем турнир во сезоната и неизвесно било дали ќе игра во Мелбурн.

„Сега не ме тестираат затоа што штотуку го преболев коронавирусот. Кога летав за Австралија, сè уште бев позитивен, но нивото на ковид СС, како што се нарекува, нема да лажам, беше многу ниско и не беше опасно. Ми дозволија да влезам во државата. Покрај тоа, поминав повеќе од десет дена во карантин“, рече Рублев.

Рускиот тенисер нагласи дека при пристигнувањето морал да направи тест за антитела, како и дека не направил ПЦР тест.

„Можеби сè уште би бил позитивен. Но, повеќе не сум заразен и опасен. Бидејќи бев болен, повеќе не правам ПЦР тестирање“.

Германецот Александар Зверев во средата изјави дека играчите не се редовно тестирани.

„Мислам дека неколку играчи ја имаа круната кога пристигнаа. Мислам дека сега ги има неколку. Ние не тестираме, па мислам дека ако се тестиравме ќе имаше повеќе позитивни луѓе“, вели Зверев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…