Нови детали за повредените од пукањето во Арачиново: На едниот му е изваден дел од белите дробови, другиот е стабилен и свесен!

t

Околу 13 часот и 45 минути едно од повредените од пукотницата во Арачиново е испратено во Клиничкиот центар во Скопје, јавува ТВ21. Директорот на торакалната клиника Неџати Јакупи за ТВ21 изјави дека 21-годишниот пациент со иницијали А.А. му е изваден дел од белите дробови.

„Односно, пациентот имаше прострелна рана, му беше оштетен десниот дел на белите дробови, беше извршена хируршка интервенција во која беше отстранет еден дел од белите дробови од десната страна. Пациентот е во состојба на шок, нормално дека ќе преноќи на интензивна нега, па ќе видиме како ќе му се развива состојбата“, изјави Неџати Јакупи, директор на Торакалната клиника во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, изјави за ТВ 21 директорот.

Во меѓувреме, другиот повреден, 39-годишниот со иницијали Е.С. лежи во градската болница „Свети Науми Охридски“. Директорот Лубен Арсенков за ТВ21 изјави дека е во добра здравствена состојба, поточно дека е свесен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Активни се пожарите во Чашка, Велес, на…

РЦУК Велес, известува дека шумски пожар на…

Поднесена е кривична пријава за обидот за…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

Изгубено 3-годишно девојче во Неа Флогита, се…

Во познатото туристичко место Неа Флогита, Грција…

Приведен арачиновец баран со потерница поради убиство…

Приведен е арачиновец баран со потерница за…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…