Нови детали за убиството во Битола: Влетал со мачета да ја убие ќерка му, дедото го убил зетот со пиштол

t

62 годишен битолчанец утрово со пиштол го уби својот поранешен зет, откако тој насила влегол во неговиот дом во Битола и со нож и се заканувал на бившата сопруга.

Убиениот рано утрото упаднал во домот на таткото на неговата поранешна сопруга и ѝ се заканувал држејќи во рацете мачета. Таткото во тој момент го извадил оружјето и пукал, по што неговиот поранешен зет починал на самото место. Според полицискиот извештај, екипата на Итната медицинска помош само ја констатирала смрт. Убиениот пред извесен период се вратил од одлежување на казна затвор и ѝ бил добро познат на полицијата со дебело криминално досие.

– Денес во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода Т.Ѓ. (62) од Битола затоа што околу 05.55 часот во претсобјето од неговата куќа со пиштол пукал и го погодил С.С.(44) од Битола, кој починал на местото. Според пријавеното, претходно С.С. со употреба на сила влегол во куќата на Т.Ѓ. и со остар предмет се заканувал на ќерката на Т. Ѓ, која е негова поранешна сопруга, стои во извештајот на СВР Битола.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Битола. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+Видео) Падна Арачиново: Спречен транспорт на дрога…

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници…

Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина…

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“,…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена со засилени…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена – Скопје…

До февруари 2024 сите документи ќе мора…

Министерството за внатрешни работи, постапувајќи по заклучок…

Возач се обидел да прегази неколку лица…

Во петокот, на паркингот на аеродромот Келн/Бон,…