Објавено на:

Нови санкции за Русија од САД: На удар руски бизнисмени и нивните семејства, но и портпаролот на Кремљ

t

САД во текот на вечерта ќе воведат нови санкции против Русија поради руската воена операција во Украина. Нападнати се руските бизнисмени и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

САД ќе воведат визни ограничувања за 19 руски бизнисмени и 47 членови на нивните семејства во текот на вечерта, соопшти Белата куќа.


„Стејт департментот денеска ќе објави нова политика на визни ограничувања, која вклучува ограничувања за издавање визи за одредени руски олигарси, членови на нивните семејства и блиски соработници.

Познато е дека овие олигарси финансираат, суштински поддржуваат или вршат злонамерни активности со цел да ја поддржат дестабилизирачката надворешна политика на Русија“, се вели во соопштението.


Дополнително, се воведуваат целосни, блокирачки санкции против портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков и седум руски бизнисмени.
На списокот со санкции, меѓу другите, се Борис и Аркадиј Ротенберг и Евгениј Пригожин.
Поради ширење дезинформации, изречени се санкции против седум правни лица.
На 50 руски олигарси им е забранет влез во земјата.


Обединетото Кралство воведе санкции и против олигархот Алишер Усманов и поранешниот вицепремиер Игор Шувалов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…