Нови 281 нов случај на коронавирус во земјава

t

Направени се 2.275 тестови, а регистрирани се 281 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 169, Битола – 24, Кавадарци – 13, Прилеп – 11, Куманово и Охрид – по 8, Кичево – 6, Струмица и Гевгелија – по 5, Тетово – 4, Велес, Гостивар, Кочани, Ресен и Делчево – по 3, Неготино, Виница и Богданци – по 2, Штип, Струга, Радовиш, Берово, Валандово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (281), регистрирани се 48 реинфекции.

Регистрирани сe 285 оздравени пациенти од: Скопје – 152, Прилеп – 37, Кавадарци – 21, Битола – 16, Куманово – 14, Гевгелија – 7, Ресен – 6, Велес – 5, Кичево и Гостивар – по 4, Тетово и Кочани – по 3, Штип и Берово – по 2, Охрид, Струмица, Неготино, Виница, Богданци, Валандово, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: по едно починато лице од Битола (63г), Охрид (85г) и Крива Паланка (76г). Сите се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица ( 3 ), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.275 тестови преку: ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–200, Жан Митрев (Филип Втори)-47, Авицена-50, Биотек-59, Систина-42, лабораторија Лаор-49, Синлаб-12, Ремедика-13, Плодност-12, Генеа-26, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-35, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 976.

Досега во земјата се направени вкупно 1.946.588 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.326, бројот на оздравени пациенти е 293.171, на починати е 9.191, а бројот на активни случаи изнесува 1.964.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 142543, Активни 1132
Куманово 16500, Активни 70
Битола 14643, Активни 148
Прилеп 13917, Активни 103
Тетово 13408, Активни 42
Кавадарци 10404, Активни 82
Велес 9640, Активни 26
Гостивар 9517, Активни 15
Охрид 8675, Активни 82
Струмица 7980, Активни 26
Штип 7958, Активни 19
Кичево 5535, Активни 40
Кочани 5029, Активни 20
Струга 4681, Активни 10
Гевгелија 4348, Активни 26
Неготино 3647, Активни 12
Ресен 2666, Активни 13
Свети Николе 2611, Активни 2
Радовиш 2509, Активни 12
Крива Паланка 2403, Активни 5
Делчево 1914, Активни 14
Дебар 1664, Активни 8
Берово 1637, Активни 2
Валандово 1472, Активни 5
Виница 1376, Активни 11
Пробиштип 1261, Активни 3
Богданци 1019, Активни 10
Кратово 958, Активни 8
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 5
Македонски Брод 735, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 3
Македонска Каменица 522, Активни 3
Пехчево 484, Активни 0
Дојран 342, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се подготвува хаос – Шпицниот градоначалник…

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, преку…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…