Нов земјотpec во Македонија

t

Регистриран земјотрес со интензитет од 3,0 степени според Рихтер во Македонија.

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри југоисточно од Битола, на длабочина од 2 километри.


Вчера во 22:43 часот силен земјотрес од 5.6 степени по Рихтер ја потресе Битола. Епицентарот на неколку километри од Лерин, во непосредна близина на македонско-грчката граница. Битолчани, особено оние во зградите, вознемирени и во паника излегоа од своите домови на улица. Околу полноќ невообичаена раздвиженост во градот, редици од автомобили на бензинските пумпи. Некои полнеа гориво за да ја поминат ноќта во автомобилите, имаше и такви кои заминаа надвор од градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Оваа работа ќе го замени национализмот

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои…

Петровска: АРМ се подготвува за вклучување во…

Позициите на нашата држава по однос на…

Вистинска зимска идила: Интензивени врнежи од снег…

Сообраќајот на државните патишта се одвива по…

Османи: Бугарите можат се вклучат не само…

Резултати се очекуваат и од Македонија и…