Нов земјотpec во Македонија

t

Регистриран земјотрес со интензитет од 3,0 степени според Рихтер во Македонија.

Епицентарот на земјотресот е на 15 километри југоисточно од Битола, на длабочина од 2 километри.

Вчера во 22:43 часот силен земјотрес од 5.6 степени по Рихтер ја потресе Битола. Епицентарот на неколку километри од Лерин, во непосредна близина на македонско-грчката граница. Битолчани, особено оние во зградите, вознемирени и во паника излегоа од своите домови на улица. Околу полноќ невообичаена раздвиженост во градот, редици од автомобили на бензинските пумпи. Некои полнеа гориво за да ја поминат ноќта во автомобилите, имаше и такви кои заминаа надвор од градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…