Немаат друга работа: Обвинителството притвори 25-годишник за 31 грам марихуана

t

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 25-годишен жител на Слупчане за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

На 31 јануари, во својот автомобил, осомничениот неовластено заради продажба држел вкупно 31,67 грама наркотична дрога – марихуана, спакувана во повеќе помали пакувања. При извршен преглед на возилото, полициски службеници ја откриле и одзеле дрогата.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка на Основниот суд во Куманово поднесе предлог за определување на мерката притвор против осомничениот, бидејќи постои основан страв дека може да се даде во бегство, но и да го повтори кривичното дело доколку се брани од слобода. Судијата донесе Решение со кое му определи мерка притвор во траење од 30 дена.​

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Украдени над 550 килограми марихуана од фабрика…

МВР информира дека синоќа околу 23:00 часот…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

При претрес во Валандово пронајдени марихуана, семки…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

Ќе се регулира распределбата на предмети во…

Министерството за правда најави дека ќе се…