Објавено на:

Обид за атентат врз Бајден: Уaпсен вооружен маж кој планирал упад во Белата Куќа

t

Вооружен маж е приведен на пат кон Белата куќа, каде планирал да убие неколку луѓе на високи позиции, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден, објави Лос Анџелес Тајмс.

Меѓу другите „мети“ беа и главниот советник за здравство во Белата куќа, Ентони Фаучи, поранешните претседатели Барак Обама, Бил Клинтон како и Марк Цукерберг.

Судските документи покажуваат дека Куачуа Брилион Зионг (25) го започнал патувањето од Сакраменто, Калифорнија, а полицијата го запрела на 21 декември поради агресивно возење. За време на разговорите со полицијата, тој признал дека се упатувал кон Вашингтон за да се бори против злите демони во Белата куќа.

Тој рече дека работел во самопослуга додека Господ не го повикал и се пожалил на работата на агенциите за спроведување на законот за наводно злоставување деца за време на мандатот на Џо Бајден.

Полицијата во автомобилот на уапсениот пронашла автоматско оружје „АР-15“, муниција, панцири, патрони и прибор за прва помош.

Според судските документи, Зионг тврдел дека тој е единствениот човек кој може да ги ослободи САД од злото и дека е неопходно да се убијат оние што се на власт.

Тој рече дека ќе направи се што е потребно за да ја заврши својата мисија и ќе се упати во Белата куќа веднаш штом ќе биде ослободен од притвор.

Сионг е обвинет за заканување.

Инцидентот не е прв планиран напад врз Бајден. Во мај, полицијата го уапси Џон Торнтон (39) од Ново Мексико, кој се закани дека ќе оди во Вашингтон за да ги убие демократите, работниците во компјутерската компанија и некои членови на неговото семејство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Северна Кореја предупреди на „уништувачки“ нуклеарен одговор

Вашингтон и Сеул се подготвуваат за војна,…

НАЈНОВА ВЕСТ! Барак Обама го пушта Џо…

Најголемиот идеолог на демократите и бивш претседател…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Западот ќе мора да најде заеднички…

Западните земји ќе мора да најдат заеднички…

Американски генерал: САД треба да ја контролираат…

Генерал-полковник на Маринскиот корпус на војската на…