Објавено на:

Ова е вашиот последен ден на работа: Онлајн отпуштање – британски газда преку снимено обраќање отпушти 800 вработени

t

Британскиот оператор со фериброди P&O Ferries отпушти 800 свои вработени во претходно снимено соопштение испратено за време на групен повик што ги шокираше вработените.

„Компанијата донесе одлука понатаму дека првенствено ќе биде екипирана од трета страна добавувач на екипаж…“ официјален претставник на компанијата изјави во клипот: „Вашиот последен ден на вработување е денес“.

Некои од персоналот на P&O окупираа еден од фериботите во знак на протест – и, наводно, биле извлечени од обезбедувањето. Извор од синдикатот тврдат дека персоналот ќе биде заменет со поевтин колумбиски екипаж и привремен персонал со цел да се намалат трошоците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албански државјанин избоден во Кичево!

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево…

Словенија дозволи склучување на истополови бракови и…

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои…

Преземавме сет на мерки за да се…

„Презедовме и ќе допреземеме одреден сет на…

(Фото) Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во…

Непознати сторители денеска го вандализирале споменикот на…