Објавено на:

Овие градови во САД плаќаат до 15.000 долари за да се преселите таму

t

Животот во САД деновиве е прилично скап. Помеѓу навидум вечната инфлација, високите каматни стапки и високите трошоци за здравствена заштита, многу Американци бараат начини да задржат повеќе тешко заработени долари на нивната банкарска сметка.

Една опција предизвика интерес. Станува збор за пакети за преселување понудени од некои помали градови и населби во САД за да привлечат нови жители.

Познати и како програми за поттикнување преселување на работниците, овие градови се достапни низ целата земја, но ја делат истата општа премиса, да привлечат работници со финансиски стимулации и други поволности, како што се бесплатно членство во теретана, капацитети за заедничка работа, па дури и вечера со градоначалникот.

Неколку од најпрофитабилните понуди достигнаа пет цифри, а некои нудат и стимулации за оние кои ќе се решат дакупат сопствен дом, пишува „Си Ен Ен“.

Според „MakeMyMove.com“, онлајн пазар кој ги поврзува работниците од далечина со локации кои даваат понуди низ САД, бројот на градови кои нудат такви стимулации е повеќе од двојно зголемен во последниве години.

Пандемијата донесе сеизмичка промена во работната култура и, во 2023 година, повеќе од 50.000 луѓе аплицираа за програми низ целата земја преку платформата.

Сепак, концептот плаќање за преселување не е популарен кај сите.

„Овие програми понекогаш може да доведат до незадоволство кај локалните жители, кои може да се чувствуваат занемарени во корист на новите доселеници“, вели Кајл Семјуелс, извршен директор на „Creative Talent Endeavors“, фирма за извршно пребарување на бутици со седиште во Шарлот, Северна Каролина.

„Ова може да поттикне поделби во заедницата и потенцијално да ги зголеми трошоците за живот, што пак ќе го отежне животот на жителите. Видовме што се случува кога високо платените технолошки работници се преселија во Мајами и Остин за време на пандемијата, драматично зголемувајќи ги цените за локалното население на различни начини.

Самуелс, исто така, вели дека очекува таквите програми да имаат „намалување на приносите“ бидејќи повеќе компании наложуваат лично присуство.

Тулса, Оклахома

Кога започна во 2018 година, „Tulsa Remote“ стана првата програма од ваков вид нудејќи им на работниците и претприемачите 10.000 долари да се преселат во јужноцентралниот американски град за една година.

Оттогаш, околу 2.900 луѓе се примени во програмата, а од декември 2022 година, нејзините членови генерирале скоро 307 милиони американски долари директен приход од вработувањето, според најновиот извештај за економското влијание на „Tulsa Remote“. Покрај тоа, програмата исто така генерирала проценети нови приходи од данок на промет од 2,5 милиони долари за округот Тулса и 3,1 милиони долари за државата Оклахома.

„Видовме и силен мултипликативен ефект на пријателите и семејствата кои им се придружуваат на членовите во Тулса, при што градот добива тројца жители на секои двајца учесници во програмата “, изјави Џастин Харлан, управен директор на „Tulsa Remote“, во изјава за „Си Ен Ен“.

Апликациите во моментов се отворени, а програмата има за цел да обезбеди уште 4.000 нови жители до 2027 година. Апликантите мора да имаат најмалку 18 години, да живееле надвор од Оклахома најмалку една година пред да аплицираат и да се преселат во Тулса во рок од 12 месеци по одобрувањето.

Западна Вирџинија

Со пет заедници кои учествуваат, „Ascend West Virginia“ е јавно-приватна иницијатива со импресивно портфолио. Нејзини основачи се Бред Д. Смит, роден во Западна Вирџинија, поранешен извршен директор на софтверската компанија „Intuit“, и неговата сопруга Алис.

Сега во третата година, програмата им обезбедува на подобните корисници паричен поттик од 12.000 долари,односно 10.000 долари првата година, дополнителни 2.000 долари втората, како и поволности на отворено, како што се бесплатни пропусници за качување по карпи, зиплинг и голф. Целосниот пакет за релокација се проценува на повеќе од 20.000 американски долари, а до денес се примени повеќе од 42.500 апликации.

Индијана

Индијана е една од најамбициозните држави кога станува збор за привлекување на нов бран работници со финансиски пакети за преместување и поволности.

Десетици градови и региони имаат поставено стимулативен пакет, според „MakeMyMove“, а од 2023 година, околу 340 домаќинства се преселиле во Индијана преку платформата.

Пакетот вреден 15.000 долари во Ноблсвил, предградие на Индијанаполис, вклучува грант за преместување од 5.000 долари, сезона на бесплатен голф на два терени и кафе со градоначалникот.

Во Евансвил, пак, квалификуваните кандидати можат да ги искористат предностите на поттикот од 7.200 американски долари што вклучува 5.000 долари во готовина, музејски пропусници и едногодишно членство во најстарата урбана стара шума во САД.

Топека, Канзас

Избери Топека започна во 2019 година, нудејќи им на апликантите до 15.000 долари стимулации преку финансирање на натпревар од работодавачот.

Оттогаш, повеќе од 6.000 луѓе се пријавиле, со речиси 150 среќни новодојденци избрани да се преселат во државата.

За разлика од некои стимулативни програми, „Choose Topeka“ не се фокусира само на работниците коиможе да работат од далечина. Ветераните во транзиција, луѓето кои неодамна ја напуштиле воената служба и „Бумерангите“ – поранешни жители на областа Топека кои сакаат да се вратат во округот Шони – сите имаат право на директна стимулација од 5.000 американски долари доколку прифатат понуда за работа во Топека со минимална плата од 50.000 долари.

Од примателите се бара да останат најмалку една година. Но, импресивни 95% од нив остануваат долгорочно, според Роберт Рос, виш потпретседател за маркетинг и комуникации со „GO Topeka“, агенцијата за економски развој во округот Шони која ја администрира програмата.

Кентаки

Ако размислувате да се преселите овде, имате многу места за избор: Според „MakeMyMove“, во моментов има осум градови и населени места кои регрутираат нови работници.

Пакет од 8.800 долари за преселување во Мејфилд и округот Грејвс, а вклучува 5.000 долари готовина, како и многу други поволности. Неколку градови, исто така, вклучуваат бонус од 2.500 американски долари над 5.000 долари готовина за работниците кои ќе донесат брачен другар кој ќе работи локално во здравството или образованието.

Рочестер, Њујорк

Работниците кои не се заинтересирани да го „загризат“ Големото јаболко може да се обратат во Рочестер, чија програма „Greater ROC Remote“ нуди грантови и стимулации од 10.000 долари, плус уште 9.000 долари за грантови за купување домови.

Целта е да се доведат околу 600 лица, не вклучувајќи ги членовите на семејството, во текот на три години. За да се квалификуваат, апликантите мора да живеат повеќе од 300 милји од центарот на Рочестер или во која било друга држава освен Њујорк, да можат да работат од далечина и да имаат 18 години или постари.

Апликантите кои се повикуваат на интервјуа, исто така, имаат право да го посетат Рочестер лично, со трошоци до 500 долари, и 750 долари за двојка, кои се надоместуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…