Ограбена црквата Св. Архангел Гаврил во Косово

t

Во раните утрински часови четири маскирани лица ја ограбиле црквата Св. Архангел Гаврил во Осојан и одзел помала сума пари и две бакарни решенија, потврдил за Радио Гораждевац портпаролот на косовската полиција за регионот на Пеќ, Фадиљ Гаши.

Грабежот во црквата во Осојан го пријавил локалниот свештеник околу 7 часот и 20 минути утринава, изјави Гаши за овој медиум.

Свештеникот од Осојан, отец Далибор Којиќ за истите медиуми раскажа што нашол утрово кога дошол во црквата:

„Вечерва околу 14 часот четири маскирани лица дошле во пристаништето на црквата, извадиле три бакарни олуци од црквата, упаднале во црквата, ја опустошиле и во таа прилика одзеле помала количина метални пари бидејќи имало нема книжни пари. Го земале приборот за причестување на болните. Не знам кој би можел да го направи тоа. Полицијата изврши увид. Со оглед на тоа дека беа маскирани и професионални, не можам ни да се сомневам кој може да го направи тоа. Околу 7:20 забележав дека има некој во црквата, повика полиција, која дојде околу 9:30 часот.

Од полицијата велат дека го истражуваат случајот и дека е отворен случај.

Инцидентот предизвикал вознемиреност кај жителите на ова село, информираат од Канцеларијата за Косово и Метохија.

За нив е особено симптоматично што нападот се случи веднаш по протерувањето на игуменот на манастирот Девини воде, како и ископувањето на градските гробишта и коските во Косовска Митровица.

„Повратниците се честа цел на напади на албанските екстремисти, узурпатори и разбојници во регион кој е речиси целосно етнички исчистен од Србите. Црквите претставуваат места околу кои се собираат и чувствуваат заштита и мир“.

Затоа, одговорноста бараат во Приштина, а меѓународната заедница ја обвинија дека е „тивок набљудувач“.

„Срамота е што во срцето на Европа се соочуваме со протерување на свештеници, ископување српски гробишта и српски коски, како и напади врз верници и објекти на Српската православна црква“, велат од Канцеларијата за Косово и Метохија.

Со сличен тон се огласи и Српска листа која го осуди овој, според нив, „срамен чин“.

Тие повикаа сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата, а во исто време ги повикаа одговорните за „протерувањето на игуменот на манастирот Девина вода“ и за „орањето на српските гробишта во Косовска Митровица“.

„Овој срамен чин е уште еден во низата показатели за состојбата на човековите и верските права на српскиот народ на Косово и Метохија, под режимот на Албин Курти, но и односот што го покажуваат надлежните локални и меѓународни институции во однос на почитување на нивните обврски според мандатите што им се доверени“, наведуваат од Српската листа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

Шпанскиот парламент ќе расправа за признавање на…

Предлогот на групата каталонски пратеници „Јунтс“ до…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…