Објавено на:

Одлична вест: Нема починати од Ковид изминатото деноноќие – Двоцифрен број на новозаразени

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.084 тестови, а регистрирани се 77 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 29, Битола – 20, Прилеп, Велес, Гостивар и Охрид – по 5, Тетово – 2, Куманово, Кавадарци, Струмица, Кочани, Струга и Гевгелија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (77), регистрирани се 8 реинфекции.

Регистрирани сe 101 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 27, Берово – 6, Прилеп – 5, Струмица – 4, Кавадарци и Велес – по 3, Куманово, Тетово, Охрид и Кичево по 2, Гостивар, Штип, Ресен, Виница и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не сее регистрирани починати лица.

Направени се 1.084 тестови преку: ИЈЗ-122, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-43, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија –10, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–51, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-33, Биотек-40, Систина-21, лабораторија Лаор-11, Синлаб-1, Ремедика-12, Плодност-6, Генеа-20, Никоб Лаб-58, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 465.

Досега во земјата се направени вкупно 2.027.591 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.140, бројот на оздравени пациенти е 300.208, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 648.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145776, Активни 306
Куманово 16640, Активни 8
Битола 15446, Активни 139
Прилеп 14161, Активни 26
Тетово 13460, Активни 13
Кавадарци 10649, Активни 16
Велес 9771, Активни 10
Гостивар 9590, Активни 15
Охрид 8858, Активни 26
Струмица 8066, Активни 14
Штип 8029, Активни 12
Кичево 5627, Активни 7
Кочани 5078, Активни 4
Струга 4719, Активни 4
Гевгелија 4406, Активни 5
Неготино 3679, Активни 2
Ресен 2727, Активни 11
Свети Николе 2626, Активни 0
Радовиш 2529, Активни 1
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 9
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1662, Активни 6
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 3
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 966, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 4
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…