Објавено на:

Односите меѓу Русија и Северна Кореја влегуваат во “златно доба”: Ким Јонг Ун праќа градежници во Донбас

t

Дека односите меѓу Пјонгјанг и Москва влегуваат во „златна доба“, како што тврди Министерството за надворешни работи на Северна Кореја, потврдува не само фактот што режимот на Ким Јонг Ун ја призна независноста на републиките Донецк и Луганск. Најизолираната земја во светот, и покрај меѓународните санкции, е подготвена да и помогне на Русија во обновата на тешко оштетениот Донбас, изјави рускиот амбасадор во Северна Кореја (КДРК), Александар Мачегора.

„Постојат изгледи за обемна соработка меѓу Северна Кореја и Донбас. Корејските градежници се висококвалификувани, вредни и подготвени да работат во најтешки услови и ќе бидат многу сериозни учесници во изградбата на уништената инфраструктура во Донбас“, изјави рускиот амбасадор Александар Мацегора во интервју за „Известија“.

На забелешката на новинарот дека е тешко да се замисли дека кутрата Северна Кореја, која е под санкции, може да му помогне на Донбас, Мацегора рече дека тоа не е вистина. Тој потсети дека во сите претпријатија за црна и обоена металургија и електротехника што беа изградени во КНДР со советска техничка помош, има опрема произведена во Славјанск и Краматорск. Корејските партнери се исто така многу заинтересирани за резервни делови произведени во Донбас со цел да ги обноват своите производствени капацитети.

Мацегора очигледно навестува уште поблиски врски меѓу Русија и Северна Кореја, бидејќи и двете земји се под западни санкции: „Во „новата реалност“ во која постојат Северна Кореја и републиките Донбас, ќе мора да се навикнеме да живееме во услови на се видови ограничувања“.

Сепак, ангажманот на севернокорејските работници во Донбас може да наиде и на правни пречки, бидејќи Советот за безбедност на ОН, како дел од Резолуцијата 2397, усвои забрана за граѓаните на КНДР да работат во странство во 2017 година со цел да ги ограничи приходите на Пјонгјанг. На сите севернокорејски работници им беше наредено да се вратат во земјата до крајот на декември 2019 година.

Во најновиот извештај на Стејт департментот од 19 јули, Русија е класифицирана и меѓу земјите кои се занимаваат со трговија со луѓе или принудна работа. Одделот за Русија вели дека Москва е „активно соучесник во принудната работа“ на севернокорејските мигранти, вклучително и издавањето визи во очигледен обид да се заобиколат резолуциите на ОН кои бараат нивна репатријација.

И покрај тоа, севернокорејското признавање на Донбас го израдува лидерот на Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, кој на социјалната мрежа Телеграм напиша дека се надева на плодна соработка и зголемена трговија со оваа изолирана азиска земја која има нуклеарно оружје.

Амбасадорот Мацегора тврди дека Северна Кореја не добива ништо на меѓународната сцена за соработка со Русија и дека постапува само според својата совест, понекогаш и на своја штета. Како што вели рускиот дипломат, раководството на КНДР ја смета за фер борбата на жителите на Донбас против режимот во Киев, кој како марионета на Вашингтон не ја штеди крвта на украинскиот народ во решавањето на геополитичките задачи. на САД во контекст на притисокот врз Русија.

„Северна Кореја е една од ретките земји што може да си дозволи да води целосно независна надворешна политика. Никој – дури ни Русија и Кина, а камоли САД – не може да ги принуди Севернокорејците да направат или да не направат нешто“, рече Масегора, додавајќи дека Русија ќе продолжи да се бори против меѓународните санкции против Северна Кореја.

Во исто време, официјални лица од Пјонгјанг велат дека односите со Москва достигнуваат нови стратешки височини, влегувајќи во својот врв врз основа на договорот што лидерот Ким Џонг Ун и претседателот Владимир Путин го постигнаа на нивната историска средба во Владивосток во април 2019 година.

Министерството за надворешни работи во соопштението, кое го пренесе Тасс, нагласува дека Северна Кореја „се солидаризира со фер акциите на руското раководство, кои имаат за цел да ги елиминираат политичките и воените закани и уцени од непријателските сили, како и да ги заштитат достоинството, интересите, мирот и безбедноста на земјата“.

Северна Кореја е третата земја по Русија и Сирија која ја призна независноста на самопрогласените украински републики. Киев веднаш ги прекина дипломатските односи со Пјонгјанг, оценувајќи го признавањето на Доњецк и Луганск како обид за поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

Путин: Наместо мајка и татко, родител 1…

Западот сака и кај нас како кај…

(Во живо) Путин: Жителите на четирите региони…

Во тек е церемонијата за припојување на…

(Фото) Се пишува историја: Лидерите на Доњецк,…

На церемонијата на потпишување договори за пристапување…

Русија ќе ги смета нападите на ослободените…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…