Од Донбас во Русија евакуирани над 90.000 цивили

t

Цивилите евакуирани од регионот Донбас во источна Украина во вторникот се населени во 15 региони на Русија, јавува Агенција Анадолија.

Евакуацијата започната на 18 февруари продолжува во регионите Доњецк и Лугањск под контрола на проруските сепаратисти во Донбас.


Цивилите кои се донесени во Ростовската Област, Русија, близу украинската граница, сместени се во центар за привремено сместување.

Некои од евакуираните од Донбас испратени се во различни региони на Русија, вклучително и во Москва.

Повеќе од 7.000 луѓе, меѓу кои 3.200 деца, се сместени во шатори, хостели и хотели во Ростовската Област.

Во овој регион формирани се 200 места за привремено сместување со капацитет од околу 14.000 луѓе.

Евакуираните цивили кои се населени во 15-те региони се повеќе од 90.000.

Во регионот на Доњецк, регистрирани се 2.158 прекршувања на примирјето, вклучително 1.100 експлозии во текот на викендот, според Организацијата за безбедност и соработка во Европа (OSCE).

Организацијата соопшти дека 1.073 прекршувања на примирјето, вклучително 926 експлозии, биле исто така регистрирани и во регионот Лугањск.

Тензиите драматично се зголемија оваа недела во источна Украина, со растечки број на прекршувања на примирјето, бројни инциденти со гранатирање и евакуација на цивили од регионите на проруските сепаратисти, Доњецк и Лугањск.

Западните земји ја обвинија Русија за собирање на 100.000 војници во близина на Украина, поттикнувајќи страв дека може да планира воена офанзива против нејзиниот поранешен советски сосед.

Москва постојано негира каков било план за инвазија на Украина и наместо тоа ги обвини западните земји за поткопување на руската безбедност преку проширувањето на НАТО кон нејзините граници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар…