Омикрон го пokocи воздушниот сообраќај, отkaжани 7000 летови

t

Авиокомпаниите ширум светот продолжија да ги откажуваат летовите ширум светот. Бројот на откажани летови викендов ширум светот поради варијантата на коронавирусот Омикрон, утринава се приближи до 7.000 и се очекува дополнително да се зголеми до крајот на денот.

Според веб-страницата FlightAver, повеќе од 2.800 летови биле откажани во саботата, околу 2.400 во петокот.

До недела наутро, речиси 1.600 летови беа откажани ширум светот, а повеќе од речиси 2.000 беа одложени.

Омикрон сè уште не е откриен во Кина, но земјата има и строги ограничувања поради неколку случаи на инфекција со делта, а како резултат на таа ситуација кинеските авиокомпании ги откажуваат повеќето летови во светот, пренесува RFI.

Според достапните податоци, 540 летови откажала China Eastern, 267 летови на Air China, што е четвртина од вкупниот број летови на компанијата за летови.

Кина спроведува стратегија на нулта толеранција кон корона вирусот и за само пет дена 13 милиони луѓе беа затворени во градот Ксиан, во централниот дел на земјата.

Ова доведе до многу тешка ситуација за трите главни кинески авиокомпании, Ер Чајна, Чајна Истерн и Чајна Саутерн, кои загубија повеќе од милијарда евра во третиот квартал од оваа година.

Илјадници летови се откажани ширум светот за време на божиќниот викенд поради брзото ширење на новата омикронска варијанта на корона вирусот, а сајтот за следење летови Flight Aver наведува дека речиси 1.000 летови од и до САД биле откажани во саботата, и 690 ден претходно.Танјуг.

На веб-страницата на FlightAver не беше наведена причина, но Делта, Јунајтед и Џет Блу во петокот објавија дека ширењето на вирусот омикрон на корона вирусот предизвикува проблеми со персоналот, што пак води до откажување на летовите.

Европските и австралиските авиокомпании исто така беа принудени да ги откажат своите летови за време на празничната сезона поради истите проблеми и ширењето на корона вирусот.

Над 100 домашни патнички летови се откажани и во Јапонија, но не поради пандемијата, туку поради обилниот снег во северните и западните делови на земјата, соопштија двете најголеми јапонски авиокомпании.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција се подготвува за првиот лет на…

Анкара – Турција се подготвува да ја заврши…

Како на филм: Украински пилот пребегна во…

Пилотот веќе се наоѓа на руска територија…

ПАНИКА ВО АВИОНОТ НА ВИЗЕР ОД БЕЛГРАД…

Патниците од Белград кои полетаа од аеродромот…

(Видео) Се урна мал авион во сред…

Мал авион се урна во населено место…

Загина пилот: Се урна авион во Грција!

Во аероклубот во близина на грчкиот град…