Објавено на:

Опacно е, постои вистински pизик од вojна: Мpaчно прeдупpeдување од рускиот амбасадор во Лондон

t

НАТО го охрабрува агресивното однесување на Украина кон Русија, изјави рускиот амбасадор во Лондон Андреј Келин.

„Гледаме како НАТО ја охрабрува Украина да биде поагресивна. Тоа не ни се допаѓа“, рече Келин во интервју за Sky News.

Тој потсети дека слична ситуација имало и во 2008 година, кога НАТО вети дека ќе ја прими Грузија, а својата агресија ја насочи кон Јужна Осетија и Абхазија.
Според Келин, секоја земја има право да донесува одлуки за пристапување во Алијансата во согласност со нејзините интереси.

„Сепак, во исто време, секоја држава треба да ги земе предвид интересите на соседите, историјата, економската состојба и да ги земе предвид сите фактори, а не само еден“, нагласи амбасадорот.

Келин изрази мислење дека приемот на Украина и Грузија во НАТО нема да помогне за безбедноста во Европа, напротив, може да создаде ризик од војна.

Амбасадорот го привлече вниманието на низата агресивни чекори преземени од НАТО во близина на границите на Русија. Меѓу другото, воените вежби во Црното Море, зголемувањето на воениот контингент во Полска и појавата на нова воена инфраструктура во Источна Европа.

„Опасно е за нас, постои ризик од вистинска војна, затоа мора да дејствуваме. „Ние спроведуваме воени вежби, војниците се подготвени да одговорат на секоја закана“, рече тој.

Според него, Русија сака договор за „принципи на соживот“ со НАТО за да се стабилизира ситуацијата во Европа, што ќе биде ставено на хартија и нема да зависи од позицијата на конкретна претседателска администрација во САД.
Говорејќи за приемот на Русија во НАТО, тој посочи дека тоа никогаш не било реално.

Што се однесува до претстојната седница на Советот Русија-НАТО, амбасадорот рече дека најлош резултат може да биде повторувањето на позициите на другите членки на НАТО, како што се случува во последно време.

Амбасадорот уште еднаш посочи дека Москва нема намера да изврши инвазија на територијата на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кибер напад врз пет болници во Лондон,…

Неколку болници во Лондон беа погодени од…

Немири во Лондон: Судир меѓу поддржувачи и…

Четири лица се повредени во судирите во…

ЕДНО ЛИЦЕ ПОЧИНА, повеќемина се повредени при…

Едно лице загина, а други се повредени…

Предупредување: Можно невреме попладне, не престојувајте на…

Метеоролозите од УХМР најавија дека денеска, од…

Два авиони се судрија со крилата на…

На лондонскиот аеродром Хитроу се случи инцидент…