Орбан: Не постои лидер кој би сакал кoнфликт со Русија

t

Во Москва се одржа средба меѓу претседателите на Русија и Унгарија, Владимир Путин и Виктор Орбан. Разговорите траеја речиси пет часа.
„Мојата посета е мирна, бидејќи би можел да кажам дека во Европската унија – и тоа е единствена, нема лидер кој би сакал да започне конфликт со Руската Федерација“, рече унгарскиот лидер на прес-конференцијата по средбата.
Тој посочи дека Унгарците се заинтересирани за намалување на тензиите и се подготвени да направат се за да спречат нова студена војна.
Претседателот на Русија, од своја страна, рече дека Москва внимателно ги анализира одговорите на САД и НАТО за руските предлози за безбедносни гаранции и забележува дека нејзините фундаментални грижи се игнорирани.

„Не забележавме дека нашите три клучни барања се соодветно адресирани: спречување на проширувањето на НАТО, напуштање на распоредувањето ударни системи во близина на границите на Русија и враќање на воената инфраструктура на блокот во Европа во нејзината состојба од 1997 година, кога беше потпишан Основачкиот акт Русија-НАТО, Рече тој.
Путин посочи дека Западот го повикува правото на државите слободно да го изберат начинот на обезбедување на нивната безбедност.
„Но, не се работи само да се даде некому право слободно да го избере начинот на обезбедување на неговата безбедност, тоа е само еден дел од познатата формула за неделива безбедност. Уште еден нераскинлив дел зборува за тоа дека не смееме да дозволиме да се зајакне нечија безбедност на сметка на безбедноста на другите земји“, нагласи рускиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…