Османи: Од македонски институции се јавувале во Бугарија за да не се реши спорот

t

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешниот брфинг со новинарите откри дека лица вработени во македонски институции минатата недела се јавувале во Бугарија со цел да не се реши спорот меѓу двете држави.

-Оваа недела од Северна Македонија се јавувале во Република Бугарија кажувајќи дека непотребен е целиот тој ангажман затоа што овде ќе се оди брзо на избори, дека ќе има предвремени и дека нема да може ниту да се постигне одредено решение, рече Османи.


Тој не откри за кои лица и институции станува збор, но дополни дека овие лица се на иста линија со двајцата вработени во Државната агенција за национална безбедност на Бугарија кои работеле за Македонија да нема европска иднина, а вчера ги посочи бугарскиот премиер Кирил Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

Инспекторат на Град Скопје спроведе вонреден инспекциски…

По претставка од O2 Иницијатива, денес Инспекторат…

Голема крводарителска акција во просториите на Град…

Голем број граѓани, меѓу кои и вработени…