Објавено на:

Остана на својот став: Поради вakцината, Ѓоковиќ нema да наcтапува на АТП турнирот во Австралија

t

Новак Ѓоковиќ, светскиот рекет број еден дефинитивно нема да се појави во Сиднеј на АТП купот. На официјалниот сајт на споменатиот турнир, екипите и боите на Србија ги потврдија Душан Лајовиќ, Филип Краиновиќ, Никола Чаќиќ, додека селектор ќе биде Иван Шабанов.

Шпекулациите кои кружеа претходните денови дека Новак Ѓоковиќ нема да се појави во Австралија на првиот турнир во сезоната, добија официјална потврда.

За разлика од Австрија, која нема да се појави на турнирот во Австралија по повлекувањето на Доминик Тим, Србија останува учесник.

Интересно е и тоа што Виктор Троицки нема да се појави како селектор на нашиот Дејвис куп тим, туку во таа улога ќе биде Хрватот Иван Шабанов, кој неодамна реши да со својот брат за да ги брани боите на Србија.

„Франција беше додадена доцна, која ја замени Австрија во групата Б по повлекувањето на Доминик Тим и Денис Новак. Во средата беше објавено и дека првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се повлече од АТП купот. Србија останува во конкуренција и ќе ја предводи 33-тиот играч во светот Душан Лајовиќ“, објавија организаторите на АТП купот.

АТП купот во Сиднеј започнува на 1 јануари, а репрезентацијата на Србија без првата ѕвезда и со вториот селектор ќе игра против Норвешка, Чиле и Шпанија.

Претходно Новак Ѓоковиќ, изјави дека постои одреден вид цензура кога станува збор за информации за вирусот корона.

Најдобриот светски тенисер истакна дека според него клучно во борбата против оваа болест е имунитетот на човекот.

„Постои одредена цензура на медицинските работници кои зборуваат за решенија што не вклопуваат со решенијата на официјалната медицина. Посакувам да има поголема дебата, да слушнеме различно мислење. Ние не сме од оваа професија, така што не можеме да зборуваме за тоа. Јас би сакала повеќе да се зборува за имунитетот “, рече Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер во моментов Новак Ѓоковиќ негативно се произнесе во врска со евентуалното задолжително вакцинирање против Ковид-19 и најверојатно се уште не е вакциниран.

Неговото отстуство од натпреварувањето во Австралија најверојатно се должи на строгите Ковид мерки во државата соогласно кој мора да бидеш вакциниран за да стапнеш на австралиска територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџерка избодела соученик во училиште во Перт

15-годишно девојче е обвинето дека избодело 16-годишно…

Австралија им се извини на жртвите од…

Скандалот со талидомид е „едно од најтемните…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…