Објавено на:

Остин тврди: Путин не сака конфликт со НАТО!

t

САД не веруваат дека рускиот претседател Владимир Путин сака воено да ја нападне НАТО алијансата, изјави во средата американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, додека Москва се бори да ги постигне своите цели во Украина три месеци по нејзината инвазија, јави Ројтерс.

„Додека ја гледате пресметката на Путин, моето гледиште – и сигурен сум дека претседавачот има свое мислење – но мојот став е дека Русија не сака да се соочи со НАТО алијансата“, рече Остин за време на сослушувањето во Конгресот.

Остин, кој заедно со генералниот секретар на САД, Ентони Блинкен, пред неколку недели го посетија украинскиот претседател Володомир Зеленски во Киев, тогаш изјави дека САД нема да дозволи Русија „да ги малтретира своите соседи“.

– Како што гледаме нациите ширум светот се обединети и решени да ја поддржат Украина во нејзината борба против руската империјална агресија, истакна Остин на почетокот на состанокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…