Објавено на:

Осум милиони Унгарци денеска бираат меѓу Орбан и опозицијата

t

Околу 8,3 милиони Унгарци со право на глас денеска ќе се изјаснат за нов состав на Парламентот.

На владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан ќе и се спротивстави коалиција од шест опозициски партии Обединети за Унгарија предводени од конзервативецот Петер Марки-Зај.


Според анкетите Фидес има минимална предност пред коалицијата Обединети за Унгарија, а според експертите ова се неизвесни избори.

Првпат изборите во Унгарија ќе ги следат 200 меѓународни набљудувачи.

Покрај изборите, денеска се одржува и референдум за ЛГБТ образование во училиштата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Новак: Унгарија ќе гласа за ембарго на…

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции…

Орбан реизбран за премиер на Унгарија

Унгарските пратеници денеска го реизбраа лидерот на…

Новата унгарска претседателка го осуди Путин –…

Новата унгарска претседателка Каталин Новак на нејзината инаугурација ја…

Ги насанкаа: Европската Комисија ќе ѝ ја…

Унгарија ќе ја поддржи забраната за увоз…