Павле Трајанов повторно со критика за пописот: Tие што живеат во странство не можат да бидат дел од вкупно население

t

Собранието да расправа за пописот и да донесе измени и дополнувања на Законот за попис на населението, да се комплетираат податоците за 132.000 непопишани граѓани, а Владата да формира деветчлена експертска комисија која ќе ги провери податоците од пописот и ќе ги отстрани евентуалните грешки.

Ова го бара пратеникот и претседател на Демократски сојуз, Павле Трајанов, кој истакна дека веќе го доставил барањето до собранискиот спикер Талат Џафери.


– Да се донесат измени и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, со кои од пописот ќе се изостават нерезидентите. Преку вкрстување на податоците од евиденциите, но и со директен контакт со лицата кои не се попишале, да се соберат податоците согласно прашалникот за попис. Владата на Република Северна Македонија да формира Експертска комисија составена од девет члена, која во соработка со Државниот завод за статистика и другите државни институции ќе ги провери податоците од пописот и ќе ги отстрани евентуалните грешки – порача Трајанов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим

Новак Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим…

Aпасиев: Еден момент ни промакна во пцостите…

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица вели дека…

Дојави за бомби во основни и средни…

Утрово во неколку училишта на територијата на…

Во Хондурас е уапсена Херлинда Бобадила шефица…

Властите во Хондурас ја уапсија Херлинда Бобадила,…

Британски доброволец во Украина: Тоа беше самоубиствена…

Новинарот на Телеграф разговарал со британски платеник…