Објавено на:

Падна договор власт-опозиција: Трудо останува на власт уште три години

t

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека неговата Либерална партија постигнала договор со опозициската Нова демократска партија да остане на власт до 2025 година.

-Ова значи дека во ова неизвесно време, владата може да функционира предвидливо и стабилно, да презентира и спроведува буџети и да обезбедува услуги за Канаѓаните, рече Трудо.

Либералната партија на Трудо повторно победи на изборите во септември, но не успеа да освои мнозинство во парламентот и мора да се потпре на опозицијата за усвојување на законот.

Левичарската партија НДП ќе ги поддржи либералите на Трудо во замена за договори за плановите за фармацевтска и стоматолошка заштита, но нема да има членови во кабинетот на Трудо.

-Се договоривме да работиме заедно. Станува збор за фокусирање на тоа за што се согласуваме место за тоа за што не се согласуваме, рече Трудо.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поразен “дрим-тимот” во кошарката: Канада ги победи…

Кошаркарската репрезентација на Канада дојде до својот…

Ковачевски-Жоли: Длабоко го цениме партнерството со Канада…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…

Петровска – Жоли: Покажавме заедништво во зацврстувањето…

Македонија и Канада покажаа заедништво во зацврстувањето…

Министерката за надворешни работи на Канада утре…

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани…

Џафери до опозицијата: Ако сакате избори поднесете…

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави…