Објавено на:

Падна цената на нафтата откако Русија и Украина даваат знаци за напредок во преговорите

t

Цените на нафтата паднаа под 106 долари за барел денеска поради знаците за напредок во разговорите меѓу Русија и Украина што би можеле да ги олеснат проблемите со снабдувањето со руска нафта и послабата кинеска побарувачка во услови на построги мерки за контрола на Ковид-19.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладнево беше пониска за 6,51 долар во однос на претходното затворање и изнесуваше 105,97 долари. На американскиот пазар денеска се тргуваше за 99,55 долари – 6,41 долари пониско за барел.


Трговците вчера беа загрижени за строгите мерки за сузбивање на Ковид-19 во Шангај, што ја погоди побарувачката за гориво во Кина, најголемиот увозник во светот. На Шангај отпаѓа околу четири отсто од потрошувачката на нафта во Кина, објаснуваат аналитичарите на ANZ Research.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од денеска намалена цена на дизелот

Од утринава по полноќ се промени цената…

Купете си свеќи: Струјата од денес поскапа…

Од денеска поскапува струјата и почнува да…

Ако ЕСМ продаваше струја по пазарна цена,…

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија…

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Русија има каде да продаде: Путин ја…

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на…