Објавено на:

Пакистан и Иран заедно ќе се борат против тероризмот

t

Армиите на Пакистан и Иран се согласија да соработуваат и да споделуваат информации за преземање „ефективни акции“ за да се спречат нападите на сепаратистичките вооружени групи на нивните граници, објавија денеска пакистанските власти.

Договор на највисоките воени претставници е постигнат за време на посетата на началникот на пакистанската армија генерал Асим Мунир на Техеран во текот на викендот.

Мунир отпатува во дводневна посета на Техеран, бидејќи е зголемен бројот на напади во пакистанската југозападна провинција Белучистан, која граничи со Авганистан и Иран.

Односите меѓу Иран и Пакистан имаа подеми и падови во последниве години поради прекуграничните напади на пакистанските вооружени групи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Страшно: Толпа во Пакистан извлече турист обвинет…

Толпа во Пакистан извлекла турист обвинет за…

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ИРАН: Најмалку 4 лица…

Најмалку четири лица загинаа, а 120 се…

Иран за првпат има жена кандидат за…

Зохре Елахиан стана првата жена што се…

Разгневена толпа во Пакистан запалила куќа и…

Стотици гневни муслимани нападнале христијанин во Пакистан,…

(Видео) Иран се простува од Раиси

Во Табриз, Иран, започна церемонијата за збогување…