Парното ќе пocкапи за 300 проценти? – Поради пocкап гас ова е барањето на БЕГ

t

Балкан енерџи груп бара цената на парното да се зголеми за 300 проценти од први идниот месец.

Во барањето кое го доставиле до Регулаторната комисија за енергетика тие наведуваат дека цената на гасот им е драстично зголемена, односно за 300 отсто, во однос на јули минатата година кога РКЕ ја донесе последната одлука за цената на топлинската енергија, пишува порталот Фактор.

Колкаво зголемување ќе одобри РКЕ не е познато, но укажуваат дека Македонија нема домашно производство на гас и тој се набавува единствено од увоз, а цената на светските берзи е драматична.

БЕГ има резервирано количини на гас само до крајот на годинава и нешто малку за почетокот на наредната година која почнува за неколку дена, а потоа ќе мора да набави нови количини кои ќе бидат по драстично повисоки цени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Рече чоекон дека ПАРНО ќе пуштат…

Грејната сезона во Скопје започнува денеска, а…

Бектеши: Утрото на 15 октомври радијаторите во…

Радијаторите ќе бидат топли од 15 октомври,…

“Наместо парно од владата добивме порно”: Апасиев…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, на Фејсбук…

ИЗГОР: Кашкавал 1.305 денари – Изгледа со…

Цените на млекото и млечните производи енормно…

Млекото, сирењето, кашкавалот ќе станат луксуз: Нов…

Поскапуваат дел од млечните производи од следната…