Пендаровски вели дека се мали шансите за предвремени избори

t

Само ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат кондиција во собранието да предизвикаат предвремени парламентарни избори, смета претседателот Стево Пендаровски.

-Сепак, кој би бил мотивот на ДУИ за тоа. Тие може да речат дека така ќе освојат повеќе пратеници, но дали е можен напредок во европската агенда со ВМРО-ДПМНЕ. Ако се постигне договор со Бугарија, дали имплементацијата ќе биде подобра со ВМРО-ДПМНЕ – рече тој на ТВ 24.

Сепак, тој додаде дека, според него, владата има повеќе шанси да го заврши мандатот до крај отколку да се оди на предвремени избори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паметниот споменик на Прличев вандализирани за нецели…

Нецели 48 часа од поставувањето на паметниот…

Ќучук: Патот на Македонија кон ЕУ ќе…

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде…

Француски адмирал: „Против кинеската морнарица, ќе победиме…

Началникот на генералштабот на француската морнарица во…

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…