Пендаровски: Македонци во Бугарија постојат, но ние како држава нема да мешаме и да ги помагаме нивните права

t

Претседателот Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа рече не треба да бараме од никого и не бараме од никого да не признае како нација.

– Ние знаеме кои сме и што сме и не треба признание од никого кои сме и што сме. Македонци во Бугарија постојат, а дали ние како држава ќе се мешаме да ги помагаме нивните права, не. Правило број 1 во меѓународно право и политика, член 2 од повелбата на Обединетите нации важи за сите држави во светот, членки на ООН. Нема мешање во внатрешните работи на државата. Тие се бугарски државјани, граѓани на Бугарија и кога ќе ги исцрпиш сите правни механизми во твојата држава, после одиш во Стразбур. Македонската држава никогаш не се обидела да ги буцка и провоцира и да им дава помош. Тоа се решава на индивидуално ниво. И Бугари постојат во Македонија и јас сум надележен, нашите судови и министерства се надлежни за нивните права. – рече Пендаровски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Ќе има сериозна криза ако Македонија…

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп…

Радев: Не смееме да дозволиме легитимизација на…

"Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот…

Османи повтори: Топката е кај Република Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше…

Досега требаше да биде изграден, а власта…

Клиничкиот центар е проект за кој се…

Сали: Се додека секојдневно добиваме бројки од…

Се додека секојдневно добиваме бројки од 80…