Пендаровски нема процена дали вооружувањето на Србија може да претставува закана за Македонија и Балканот

t

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, изјави дека Србија се вооружува од земји кои се појавуваат како отворени непријатели на Европа и НАТО и се надева дека тоа ќе помогне да се разјасни сликата за регионот на Западен Балкан на некои важни политички обраќања во рамките на европските и евроатлантските заедници, пренесува „Објектив.рс“.

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој се сретна со црногорскиот претседател рече дека нема процена дали вооружувањето на Србија ќе претставува закана за безбедноста на Македонија и Западен Балкан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…

Агродронови, најмодерна механизација и роботи изложени на…

Сè што е поврзано со земјоделството, од…

Лекар специјалист во Србија зема 1.100 евра…

Претседателката на Сојузот на лекари и фармацевти…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…