Пендаровски фасциниран од Петков: Зборува како Нелсон Мандела

t

Претседателот Стево Пендаровски смета дека реториката на бугарскиот премиер Кирил Петков многу се разликува од таа на неговите претходници.

-Знаете со какви навреди се соочувавме во минатото. Петков не оди по тој пат и кога зборува, исто како да зборува Нелсон Мендела. Секоја негова изјава има внатрешна конотација и се држи до тоа што е негова надлежност, истакна Пендаровски по положувањето цвеќе по повод 150 години од раѓањето на револуционерот и деец, Гоце Делчев.

Извор: Курир.мк

Пендаровски: Кога зборува Петков, како да го слушам Нелсон Мендела

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…